02166531091
66533072

تاریخچه ایتالیا و شهر رم در ایتالیا

تاریخچه ایتالیا پر است از فراز و نشیب! پنج قرن قبل از جمهوری رم کنترل از شبه جزیره ایتالیا، یونانیان و اتروسک مجادله‌هایی‌ بر سر کنترل بنادر و زمین‌های حاصلخیز داشتند. معابد یونانی با شکوه در سیسیل نشان دهنده این است که در زمانی یونانی ها دارای قدرت قوی در ایتالیا بودند. اما امپراطوری رم در ۲ قرن قبل از میلاد مسیح یونان، اسپانیا و شمال آفریقا را تحت شعاع قرار داد. در سال ۱۰۰ میلادی رم قدرتمندترین شهر با ۱.۵ میلیون جمعیت در خاورمیانه شمرده می شد. از مشخصات آن روزاهای رم می‌توان به معابد، استخرهای سر پوشیده و کتابخانه اشاره کرد.

تاریخچه ایتالیا

تاریخچه ایتالیا پر است از فراز و نشیب! پنج قرن قبل از جمهوری رم کنترل از شبه جزیره ایتالیا، یونانیان و اتروسک مجادله‌هایی‌ بر سر کنترل بنادر و زمین‌های حاصلخیز داشتند. معابد یونانی با شکوه در سیسیل نشان دهنده این است که در زمانی یونانی ها دارای قدرت قوی در ایتالیا بودند. اما امپراطوری رم در ۲ قرن قبل از میلاد مسیح یونان، اسپانیا و شمال آفریقا را تحت شعاع قرار داد. در سال ۱۰۰ میلادی رم قدرتمندترین شهر با ۱.۵ میلیون جمعیت در خاورمیانه شمرده می شد. از مشخصات آن روزاهای رم می‌توان به معابد، استخرهای سر پوشیده و کتابخانه اشاره کرد.
در حالی‌ که سرمایه پر زرق و برق در سال ۴۰۰ میلادی توسط شهر قستنطنیه (استانبول امروزی) به دو قسمت تقسیم شده، ایتالیا توسط آلمان و فرانسه از شمال مورد هجوم واقع گشت که باعث ایجاد حکومت سکولار شد. در حالی‌ که در قسمت جنوبی تمایل به سمت حکومت متمرکز میرفت، حمایت از بنادر قدرتمندی مانند ونیز، جنوا، پیزا به طور فزاینده ای‌ نسبت به رم، میلان، فلورانس ،ورنا، بولونگنا نادیده گرفته شد که این قضیه باعث شکل گیری جدیدی از حکومت بین قرن ۱۲ و ۱۴ میلادی در ایتالیا شد.

این شهر ثروتمند و با قدرت، دارای ثروتمندترین و مستقل‌ترین شهر در زمان رنسانس شناخته شده است. پیشرفت های هنری، اکتشافات علمی، ادبیات رادیکال و حکومت جدید همه و همه از قرن ۱۴ تا ۱۶ آغاز شدند. با وجود تمام این پیشرفت ها طاعون و جنگ باعث تضعیف قدرت حکومت قدرتمند مانند مسیچی در فلورانس و اسفورزا در میلان شد. در سال ۱۷۹۷ ناپلئون با فتح ونیز به ۷۰۰ سال حکومت مستقل پایان داد و اولین پادشاه در سال ۱۸۰۵ به تخت پادشاهی نشست.
در کمتر از ۱۰ سال مردم متحد ایتالیا با الهام از انقلاب فرانسه شروع به تحریک شدن برای ایجاد حکومتی مستقل شدند. این تجمعات توسط کمیلو دی‌ نخست‌وزیر شهر تورین رهبری شد که منجر به اولین مذاکرات برای به قدرت رسیدن اولین پادشاه شمال ایتالیا در سال ۱۸۵۸ شد، در آخر تمامی‌ این قضایا ایتالیایی‌‌های طالب استقلال ملی،‌ در سال ۱۸۶۱ پیروز شدند.

چندی پس از آن، در اواخر قرن ایتالیا دچار درگیری و ویرانی شد. اگر چه در آخر توانست در جنگ جهانی اول بر اتریش غلبه پیدا کند اما در حدود ۶۰۰،۰۰۰ نظامی کشته و کشور به سمت فقر سوق داده شد. در اوج ناامیدی از برقراری صلح در ورسای و بنیتو موسولینی جذر و مد نارضایتی بالا گرفت تا آنجا که حزب فاشیست در سال ۱۹۴۲ به قدرت رسید. در ادامه پیمان‌هایی‌ با نازی های آلمان در سال ۱۹۴۰ در جنگ جهانی دوم بسته منجر به قدرت گرفتن آن در قسمت غرب ایتالیا شد.
با وجود تلاطم‌های سیاسی ایتالیا در سال ۱۹۸۰ جزو اقتصاد‌های پیشرو در جهان شمرده می شد. در سال ۲۰۰۱ ایتالیا به یک شریک موسس برای منطقه یورو تبدیل شد. پس از این سال ها بیکاری، فساد، عدم اصلاح ساختاری و نهادی و افزایش بدهی در سال ۲۰۰۸ به اوج خود رسید و ۳ سال بعد راه کار نخست‌وزیر سیلو ئوو با شکست مواجه شد. در نوامبر ۲۰۱۱ ماریو مونتی با در دست گرفتن نخست وزیری به مشکلات اقتصادی تا حد زیادی خاتمه داد.

شروع افسانه رم از داستان برادران رومولوس و رموس آغاز می شود. راهبه پاکدامن به نام ریا سیلویا توسط مارس خدای جنگ باردار شده و صاحب دو فرزند دوقلو شد و آن ها را تسلیم سرنوشت کرد. آن ها را به آب رودخانه تایبر سپردند و جریان رودخانه آن ها را به تپه های پالاتین برد و تا زمانی که چوپانی نوزادان را بیابد توسط یک گرگ نگهداری شدند. بعدها اختلاف دو برادر بر سر یافتن شهری جدید؛ باعث شد تا رومولوس، رموس را به قتل رساند. تفاسیر مختلفی از اتفاقات تاریخی شنیدنی وجود دارد. رم از یک روستای کوچک کم اهمیت ٩ قرن پیش از میلاد مسیح به یک امپراتوری وسیع گسترش یافت. حدود ٥ قرن قوانین رم بر سایر امپراتوری سلطه داشت تا رو به افول رفت.

رم در زمان قدرت به عنوان پایتخت امپراتوری بر تمام کشورهای حاشیه مدیترانه چیره شد و بزرگترین شهر دنیا در آن زمان بود. برخی از شواهد تاریخی بر این باورند که جمعیت رم در این دوران ٣/٥ میلیون نفر بوده است. بسیاری از پیشرفت ها در دوران شکوه رم و ساخته شدن بسیاری از بناها در زمان آگوستوس اتفاق افتاد و وی خود را به عنوان اولین سزار معرفی نمود. این باور وجود دارد که او این گونه تعبیر کرده که رم را از شهری با ظاهری از خشت و آجر به شهری با نمای مرمری تبدیل خواهم کرد. دوره دوم توسعه رم در دوران قرن پانزدهم و رنسانس دیده می شود. در همین دوران محل استقرار پاپ از فلورانس به رم نقل مکان کرد. پس از گذشت ٢٠٠ سال تعداد زیادی از جذابیت های شهری و بناهای زیبایی مانند خیابان پیتر باسیلیکا، کلیسای سیستینی و آب نمای تروی به خواست و سرمایه گذاری پاپ بزرگ ساخته شد.

در قرن هفدهم فضاهای شهری رم با نقاشی های کلیسایی مزین شد و شهر با فواره ها پالاتزا در این زمان شهر را با زیبایی های خود جذاب تر کرد! در سال ١٨٦١ ایتالیا با پادشاهی ویکتور امانویل مستقل شد. قبل از قرن بیستم ایتالیا با وجود بی میلی و از سر اجبار وارد جنگ جهانی اول شد. مدت کوتاهی پس از شروع جنگ بنیتو موسیلینی و حذب فاشیست سکان قدرت در دولت را در دست گرفتند و منجر به متحد شدن ایتالیا با آلمان نازی شد. اندکی بعد رم زیر آتش جنگ جهانی دوم قرار گرفت و فرودگاه کیامپینو ، منطقه سن لورنزو ،اسلو دل لیتوریو و حتی واتیکان قبل از جدایی ایتالیا از آلمان در سال ١٩٤٤ بمباران شدند.
پس از جنگ این شهر شروع به پیشرفت و مدرنیته رفت و بین سال های ١٩٥٠ تا ١٩٦٠ به مرکز صنعت مد در آمد. در این دوران اصطلاح زندگی شیرین است ابداع شد و فیلم های معروفی همچون بن هور، کو وادیس، رومن هالیدی و لا دولچه ویتل (زندگی شیرین است) ساخته شد.

امروزه رم به عنوان یک کلان شهر مدرن و ترکیبی خاص از سنت و مدرنیته در ساختار شهریست. کولوسئوم (به عنوان یکی از عجایب دنیا) در نزدیکی خرید ویا کونتی قرار دارد و مرکز خرده فروشی برندهای مهمی مانند لویی ویتون و هرمس است.

لطفا نظر خود را بنویسید.

0
terms and condition.

نظرات

  • No comments found

سایت وقت سفارت ایتالیا

وقت ایتالیا جهت مصاحبه در سفارت ایتالیا برای گرفتن ویزای ایتالیا

جهت تعیین وقت ایتالیا (وقت سفارت ایتالیا) برای مصاحبه و اخذ ویزای ایتالیا کافیست تا یک تصویر واضح و با کیفیت و رنگی از صفحه اول پاسپورت خود تهیه و برای ما ایمیل و یا در تلگرام ارسال نمایید.

  •  تعیین وقت سفارت ایتالیا
  •  اخذ ویزای توریستی ایتالیا
توضیحات بیشتر

تلفن وقت سفارت ایتالیا

  • تعیین وقت سفارت ایتالیا عادی/فوری
  • Tel: 021-66531091,66533072
  • telegram/whatsapp: 09351780080
  • Email: info[at]Fly7.ir

آریا سفر آماده همکاری با شرکت های کارگزاری و آژانس های مسافرتی در زمینه خدمات گردشگری و خدمات سفارت ها است. با ما تماس بگیرید.

Scroll to top