02166531091
66533072

روشهای احوالپرسی و فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا

همانطور که در فیلمهای اصیل ایتالیایی دیده اید، احوالپرسی با روبوسی و در آغوش کشیدن همراه است. غیر آن نوعی بی احترامی محسوب می شود.
همانطور که در فیلمهای اصیل ایتالیایی دیده اید، احوالپرسی با روبوسی و در آغوش کشیدن همراه است. غیر آن نوعی بی احترامی محسوب می شود.

دستور زبان:
1- سلام و احوالپرسي:
Buongiorno (ياBuon giorno) تابستونا تا ساعت 4 بعد از ظهر كاربرد داره و زمستونا هم تا موقعي كه هوا ميخاد تاريك بشه بعد از اون Buonasera (يا Buona sera) استفاده ميشه. اينا رو ميتونيد براي سلام يا خداحافظي بكار ببريد. Buonanotte (يا Buona notte) فقط براي خداحافظي موقع شب يا براي به خواب رفتن بكار ميره.

2- خداحافظي:
Arrivederci رو وقتي بكار ببريد كه از كسي خداحافظي ميكنيد و اميدواريد بازم ببينيدش يا وقتي از مغازه بيرون ميائيد. Arrivederla حالت رسمي تري داره. Ciao هم براي سلام، هم براي خداحافظي با دوستان نزديك و اعضاي خانواده و بچه ها بكار ميره و خيلي خودمونيه.

3- آقا و خانم
بعد از Signor حتما بايد اسم مرد بياد. اگه نميخايد اسم ببريد از Signore استفاده كنيد.
براي صدا زدن كسي به طور رسمي بگيد: Signor Verdi، Signora Verdi يا Signorina Verdi.
اگه به خودتون يا كسي ديگه اي ميخائيد به طور رسمي اشاره كنيد ازil Signor ،la Signora يا la Signorina استفاده كنيد. مثلا: io sono la signora Nelson.
ادب حكم ميكنه خانوماي جوني رو كه ازدواج نكردن Signorina صدا كنيد اما خانوماي مسن رو چه ازدواج كرده باشن يا نه از Signora استفاده كنيد.

4- پرسيدن سوال
واسه پرسش سوال تو ايتاليائي جمله تونو سوالي مطرح كنيد و موقع نوشتن هم يه علامت سوال ته اش بذاريد و بس.

5- Lei/tu
اگر Lei با حرف بزرگ نوشته بشه معني شما رو ميده. Tu (تو) رو فقط براي دوستان نزديك و بچه ها بكار ببريد.

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي ميكنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق.
به دنبال مهاجرت ايتاليايها، اين زبان هم اكنون به طور وسيعي در آمريكا، كانادا، آرژانتين، برزيل و استراليا نيز صحبت ميشود. گرچه گويش هاي مختلفي از اين زبان در مكالمات مردم شنيده ميشود، اما ايتاليايي استاندارد، زبان رسمي مدارس، رسانه ها و ادبيات است. اين گويش استاندارد از قرن سيزدهم و چهاردهم به دنبال آثار برجسته دانته (Dante) ، پتراركا (Petrarca) و بو كاچيو (Boccaccio) كه به زبان فلورانسي آثار خود را مينوشتند، رايج شد. زبان استاندارد ايتاليايي امروزه تركيبي از زبان لاتين و گويشهاي مختلف مردم است.
اپرا، فيلمها و ادبياتي كه ريشه در كارهاي بزرگ زمان رنسانس دارد و توسط نويسندگان معاصري همچون آلبرتو مراويا (Alberto Moravia)، ايتالو كالوينو (Italo Calvino) و امبرتو اكو (Umberto Eco) به زبان امروزي عرضه شده، زبان ايتاليايي را زنده، آهنگين و غني نگاه داشته است.
گرچه بسياري از ايتالياييها كمي انگليسي ميدانند، اما اين بيشتر مختص به شهرهاي شمالي و شهرهاي بزرگي همچون ميلان، فلورانس و ونيز ميباشد. هرچند هتلها و رستورانها تا حدي به زبان انگليسي آشنايي دارند، اما اگر ايتاليايي صحبت كنيد، با استقبال بيشتر و گرمتري مواجه خواهيد شد.


ايتالياييها مردم بسيار اجتماعي و خونگرمي هستند. هرچند در برخوردهاي شخصي، تا زماني كه با شما آشنايي پيدا نكرده اند، كمي رسمي جلوه ميكنند. به عنوان يك قاعده بخاطر داشته باشيد كه سعي نكنيد در همان برخورد اول، زود با مردم خودماني شويد. آنها را به اسم كوچك صدا نزنيد. لفظ Lei (شما) را به جاي Tu (تو) بكار ببريد، مگر اينكه مخاطبتان كودك باشد، يا اينكه طرف مقابلتان قبلا شما را با اسم كوچك صدا زده باشد يا لفظ Tu را برايتان بكار برده باشد.
وقتي به فروشگاهي وارد ميشود، سريعا از شما استقبال ميشود. سعي كنيد با لفظ خوب و از كلمات مودبانه استفاده كنيد. اگر چيزي ميخواهيد، اغلب بهتر است به جاي Io voglio (ميخواهم)، Io vorrei را بكار ببريد. همچنين به كار بردن Potrebbe (ميتوانيد...)، بهتر از Può كه لفظ آمرانه اي است، ميباشد.
در برخوردهاي تجاري، بهتر است اسناد و كاتالوگهاي ترجمه شده ارائه دهيد، همچنين چيزهاي جانبي ديگري نيز براي ارائه به طرف مقابلتان دم دست داشته باشيد. هرچند وقت شناسي اهميت دارد، اما ايتالياييها چندان وقت شناس نيستند، بنابراين خودتان را هميشه براي شنيدن عذرخواهيهاي مختلف در اين مورد آماده كنيد.
از آنجايي كه ايتالياييها وقت زيادي را براي خوردن غذا صرف ميكنند و همچنين به علت عادت كاري، در اغلب موارد ميتوانيد مديران ارشد را تا ساعت هفت بعد از ظهر در اداره پيدا كنيد.
صرف غذا، مخصوصا در خانه، بسيار مفصل است. شام و ناهار اغلب با يك پيش غذا شروع ميشود، يك غذاي اوليه، يك غذاي ثانويه، سپس سالاد، پنير، ميوه و دسر. صرف غذا معمولا دو تا سه ساعت طول ميكشد. انتظار براي رسيدن ميزبان از آداب مرسوم است و هنگام خوردن پيش غذا نيز اغلب در مورد غذا صحبت ميشود.
با آرامش خاطر از غذاي خود لذت ببريد و با خيال راحت غذاها و نوشيدنيهاي گوناگون مناطق مختلف را امتحان كنيد. اين موضوع در شناخت تفاوتهاي فرهنگي و تاريخي مردم مناطق مختلف ايتاليا، به شما كمك خواهد كرد.
در برخورد اول معمولا هدايايي رد و بدل نميشود، اما در ايام كريسمس بسيار مناسب است. هنگامي كه به خانه يك ايتاليايي دعوت ميشويد، بهتر است با خود هديه ايي نيز ببريد.
ايتالياييها همانقدر كه به غذا اهميت ميدهند، براي شيك پوشي نيز ارزش قائلند. ميلان قطب صنعتي مد روز ايتالياست. طراحان لباس مشهوري را در بوتيكهاي بزرگ پيدا خواهيد كرد. براي گردشهاي شبانه بهتر است لباس مرتبي بپوشيد.
ايتالياييها از زندگي لذت ميبرند. آنها به قول يكي از مشهورترين فيلمهاي فدريكو فليني، La dolce vita (زندگي شيرين) دارند. آنها قدر غذا و نوشیدنی خوب را ميدانند، همچنين عشق، مد، ماشينهاي گرانقيمت و هنر را.

لطفا نظر خود را بنویسید.

0
terms and condition.

نظرات

  • No comments found

سایت وقت سفارت ایتالیا

وقت ایتالیا جهت مصاحبه در سفارت ایتالیا برای گرفتن ویزای ایتالیا

جهت تعیین وقت ایتالیا (وقت سفارت ایتالیا) برای مصاحبه و اخذ ویزای ایتالیا کافیست تا یک تصویر واضح و با کیفیت و رنگی از صفحه اول پاسپورت خود تهیه و برای ما ایمیل و یا در تلگرام ارسال نمایید.

  •  تعیین وقت سفارت ایتالیا
  •  اخذ ویزای توریستی ایتالیا
توضیحات بیشتر

تلفن وقت سفارت ایتالیا

  • تعیین وقت سفارت ایتالیا عادی/فوری
  • Tel: 021-66531091,66533072
  • telegram/whatsapp: 09351780080
  • Email: info[at]Fly7.ir

آریا سفر آماده همکاری با شرکت های کارگزاری و آژانس های مسافرتی در زمینه خدمات گردشگری و خدمات سفارت ها است. با ما تماس بگیرید.

Scroll to top